מה זה מודל עסקי?

מה זה מודל עסקי

לא משנה אם יש לכם עסק קטן או גדול, חנות נעליים פרונטלית או חנות נעליים אונליין – אתם צרכים מודל עסקי.

מה זה מודל עסקי? מה המודל העסקי של פייסבוק? איך פרסום ממומן בטיקטוק קשור לזה? מה הקשר בין שיווק משפיענים לעסק לבין מודל עסקי? כמה עולה לפרסם בפייסבוק? כמה חשוב שיהיה לכם בידול עסקי? 

המומחים של אינסייט עונים על כל השאלות.

מה זה מודל עסקי?

מודל עסקי הוא תוכנית פעולה או אסטרטגיה של החברה להניב רווחים. בשביל ליצור אסטרטגיה כזו צריך לבחון מי קהל היעד, מהם השירותים או המוצרים של החברה ומהם היתרונות שלהם, עלות הייצור והוצאות נוספות כמו שיווק, המחיר שהיא מציעה את אותו מוצר או שירות לשוק. בשורה התחתונה המודל העסקי צריך להיות כזה שיביא לחברה רווח מכל מכירה שיהיה גבוה מהעלות של המוצר/ השירות ולשקלל בתוכו את כל ההוצאות הנוספות, משיווק עד שכירות, ממשכורות עובדים עד הוצאות כיבוד במשרד.

התכלית של המודל העסקי של החברה הוא לייצר שיטה שמגדילה את הרווחים של העסק. בהתאם לכך המודל העסקי הוא חלק בלתי נפרד מהתוכנית העסקית שמראה את הדרך לעסק. הבנת התוכנית העסקית מאפשרת לזהות הזדמנויות להגדלת רווחים באופן שוטף.

יצרתם מודל עסקי. אפשר לנוח על זרי הדפנה? ממש לא. חשוב לעדכן אותו לאורך הזמן. מודל עסקי יכול וצריך להשתנות בהתאם להתפתחויות השונות, בהתאם לשוק ולמתחרים ובהתאם לצו השעה. כמו כן, לא כדאי שעסק יבנה על מודל עסקי אחד מאחר ואם המודל קורס כך גם העסק. כדאי להתחיל מבניית מודל עסקי אחד ולהוסיף לו מודלים שונים.

איך בונים מודל עסקי?

מודל עסקי נבנה לאחר מענה על השאלות הבאות, ניתוחן ובחירת דרך פעולה הרלוונטית. ואלה הן חלק מהשאלות הרלוונטיות ליצירת מודל עסקי:

 1. מי קהל היעד?
 2. איזה סוג של מוצר או שירות העסק מציע?
 3. מהי עלות ייצור?
 4. באיזה דרך יימכר המוצר/ השירות? חנות? חנות אונליין?
 5. איך הלקוח ישלם על המוצר או השירות?
 6. מהי רמת התחרות בשוק?
 7. מה הם המחירים של המתחרים?
 8. בידול עסקי ולמה שיקנו דווקא מהעסק שלכם?

חשוב לציין שבניית המודל העסקי משתנה בהתאם למוצר או לשירות ולשוק שאליהם הם מכוונים ועוד. אין כאן נוסחה אחת נכונה, אלא מגוון של שיטות.

מסובך? אנחנו בטוחים שכמה דוגמאות יעשו פה סדר.

מודל עסקי לדוגמה – פייסבוק או מטא

בוא נדבר על הרשת החברתית הגדולה בעולם שמונה מעל כ-3 מיליארד משתמשים ברחבי העולם. כשמארק צוקרברג הקים את פייסבוק לפני כמעט 20 שנה הוא היה צריך לבחור במודל העסקי שלו. איך הלקוח ישלם על המוצר? את התשובה לשאלה הזו כולנו יודעים. למעשה המשתמשים בפייסבוק מקבלים מנוי חינמי ולא משלמים על השימוש בפייסבוק. האמנם?

הרווח של החברה נעשה באמצעות פרסום ומידע. עסקים מכל הסוגים והמינים פותחים דף עסקי בפייסבוק ומשלמים בשביל שהמודעה שלהם תוצג לקהל היעד שלהם. איך פייסבוק מאתר את אותו קהל יעד? באמצעות סימון לייקים לדף עסקי ועוד. זה המידע שפייסבוק צוברת ושווה לה הון.

כמה עולה לפרסם בפייסבוק? תלוי. לרוב מדובר בסכומים לא גבוהים שיכולים להסתכם במספר מאות שקלים בחודש. היתרון הוא חשיפת המודעה לקהל מטורגט (מלשון Target), כלומר קהל ממוקד שהסיכוי שהוא מעוניין במוצר או בשירות של העסק הוא יותר גדול, זאת להבדיל למשל מפרסומת בטלוויזיה שפונה לקהל רחב הרבה יותר ואף עולה הרבה יותר בצורה משמעותית. שוב, חלק מהמודל העסקי – לאפשר גם למפרסמים קטנים בסכומים נמוכים להשתמש בפלטפורמה.

סוגים של מודל עסקי

נסקור להן חלק מהמודלים העסקיים הקיימים:

 • מודל היצרן- הכוונה לייצרן של מוצר שגובה תשלום חד פעמי במעמד הרכישה. מחיר זה חייב להיות גבוה מעלות הייצור בשביל שהחברה תרוויח. למשל יצרן רכבים.
 • מודל החנות- רכישת מוצר במחיר סיטונאי x ומכירתו ללקוח במחיר קימעונאי x+y. למשל חנות נעליים.
 • מודל השירות- הכוונה למתן שירות יועצת שינה, עורך דין, מאמן אישי, מאלף צבים, יועץ פיננסי וכו’.
 • מנוי חודשי- חדרי כושר, תשתית אינטרנט, נטפליקס, ספוטיפיי אלה הן רק חלק מהדוגמאות למודל המנוי החודשי שבחר לגבות תשלום חודשי מתחדש מלקוחותינו ללא קשר לכמות השימוש במוצר/ בשירות.

מודלים עסקיים חדשניים

נסקור להלן חלק מהמודלים שנולדו בעקבות השינויים הטכנולוגיים והחברתיים של זמננו, העלייה של הרשתות החברתיות והאינטרנט באופן כללי.

 • המודל החינמי. כבר הזכרנו מקודם את המודל של פייסבוק שמעניק ‘בחינם’ מנוי לגולשים כאשר בפועל הוא מוכר שטחי פרסום בתשלום ומציג אותם לגולשים. פייסבוק כמובן לא לבד. גם גוגל, מנוע החיפוש הגדול ביותר בעולם, נוקט באותו המודל בדיוק. הגולש כותב את שביקשה נפשו בשורת החיפוש ומקבל שורה של תוצאות מדורגות כאשר בחלק העליון הוא יפגוש תוצאות ממומנות שנרכשו מאת גוגל. לפייסבוק וגוגל תוסיפו גם פרסום ממומן בטיקטוק, באינסטגרם, ביוטיוב, בלינקדאין- כולן פועלות על בסיס אותו המודל. ניתן למצוא גם מודל ‘חינמי עם תקרה’, הכוונה לאפליקציות או אתרים שמאפשרים את השימוש בהם בחינם, אך אם הגולש ‘ראה כי טוב’ הוא מוזמן להנות מסל שירותים רחב יותר בתשלום. כך למשל פועל אתר העיצוב המוביל קאנבה שמאפשר מנוי חינמי ומנוי בתשלום פרימיום, האפליקציה Inshot שמאפשרת עריכת וידאו בחינם ותשלום עבור שירותים משוכללים ועוד.

 

 • מודל האי קומרס. פעם בשביל למכור מוצר היה צריך לשכור חנות. היום אפשר להקים חנות אינטרנטית ולמכור את המוצרים של העסק לכל העולם בלחיצת כפתור ובמחיר מוזל יחסית. האם בשביל לעשות את זה צריך לבנות אתר שלם ומורכב? אז זהו שלא. יש “חנויות גג” של איקומרס שמציעות חנות בתוך האתר שלהן כך למשל אמזון, איביי ואחרות.

 

 • שיווק משפיענים לעסק. יצא לכם פעם לעקוב אחרי בלוגר מצליח ולראות שהוא מפרסם מוצר שהוא נהנה להשתמש בו ומציע לינק לרכישת המוצר במחיר מוזל? תכירו, שיווק משפיעים לעסק. מדובר על שותפות עסקית שהיא win win בין עסק שמעוניין למכור מוצר ושותף שמעוניין להרוויח עמלת מכירה כתוצאה ממכירה לקהל העוקבים שלו.

 

 • רישיון שימוש- נהוג להשתמש ברישיון שימוש לצורך פטנטים, זכויות יוצרים, תוכנות מחשב. רישיון שימוש מפורסם הוא של חברת Microsoft המעניק הרשאה לשימוש בוורד, אקסל ועוד.

לסיכום

אז איך להפוך למותג? נתחיל בבניית מודל עסקי רווחי בהתאם לשוק, למוצר או לשירות, למתחרים ולא נעצור פה. לאורך זמן יש להמשיך לעדכן את המודל העסקי ולצרף אליו מודלים עסקיים נוספים לאותו העסק.

כחלק מהמודל העסקי של החברה, בין אם מדובר בעסק גדול או קטן, יש להביא בחשבון פתרונות פרסום ושיווק. אינסייט הינה סוכנות דיגיטל 360 מעלות המתמחה בפרסום בדיגיטל, בניית אסטרטגיה דיגיטלית, שיווק בווידאו, שיווק באמצעות תוכן, אוטומציות, eCommerce, בנייה ועיצוב אתרים, ניהול מסעות לקוח. פנו אלינו לקחת חלק במסע משותף בדרך להצלחה ושגשוג!

נשמע מעניין? ברור שכן! מלאו את הטופס ונדבר

טופס צור קשר

אהבתם?

הבלוג שלנו עוסק במליארד נושאים וכולם, אבל כולם(!), הולכים לעניין אותך. ובגלל זה אנחנו כותבים את השורה הזאת, ככה לפתח לך את החשק קצת להמשיך לקרוא.

לכל הפוסטים
שיווק באינסטגרם למסעדות

שיווק באינסטגרם למסעדות – אינסייט עושים לכם סדר

אינסטגרם הפכה להיות פלטפורמה מובילה בכל הקשור לשיווק מסעדות. בין אם מדובר בסרטוני רילס או בתמונות ויזואליות, אינסטגרם מציעה את…

שיווק למסעדות

שיווק מסעדות באינטרנט – רעיונות לשיווק דיגיטלי שעובד

אנחנו בטח לא צרכים לספר לכם שענף המסעדנות הוא קשוח. במיוחד במציאות הישראלית שיודעת לא מעט אתגרים ברמה היום יומית.…

AB TESTING

מה זה ab testing? הכלי היעיל והבסיסי ביותר לשיווק מבוסס נתונים

אחת התשובות המעצבנות ביותר של אנשי שיווק דיגיטלי היא “לא יודע, צריך לבדוק”. למה זה מעצבן? כי אתם באים אליה…

הרשמו לניוזלטר שלנו והשארו מעודכנים

הרשמה לניוזלטר

להגשת מועמדות השאירו פרטים כאן »

טופס הגשת מועמדות למשרה